Najnovšie citáty

Šokujúce nie je vykorisťovanie ale naša hlúposť. Tie omedzenia, ktorým podliehame, aby sme získali prepych a zbytočnosti. Najhorší sú hlupáci, ktorí sa idú zodrať za pár drobných. Problém nie je v zamestnávateľoch ale v peniazoch, tie nás zotročujú.V ten deň, keď sa vo vývoji druhov človek oddelil od opice, správnu cestu si nezvolil ten hlupák, čo zliezol zo stromu, aby sa stal sapiens, ale opica ktorá si pokojne ďalej zbierala ovocie a škrabala sa po bruchu. Ľudia z evolúcie nič nepochopili. Ten kto pracuje je nekonečný blázon.

Smrť nie je opakom života. Smrť už je v našom živote ukrytá.

Rozdiel medzi nami a ostatnými je v tom, že oni žijú a my sme prežili. Keď človek prežil, nemá právo sťažovať sa na svoj osud, to by urážal tých, ktorí tam ostali.

Neotravuj so svojimi problémami. Si živý tak ži!

Napriek tomu všetkému stále verím, že ľudia sú v jadre skutočne dobrí.

Nie je v povahe človeka – ani žiadnej inej živej bytosti – začínať tým, že sa dobrovoľne vzdá, že si napľuje do tváre a zatratí život; na to treba proces mravnej skazy, ktorý je u každého jedinca iný. Niektorí sa vzdávajú pod dotykom tlaku, niektorí sa zapredajú, niektorí padajú pomaly a nepostrehnuteľne, až vyhasnú úplne, bez toho, aby vedeli, kde a ako svoj oheň stratili. Potom sa všetci stratia v nekonečnom bahne svojich starších predchodcov, ktorí im neustále opakujú, že dospelosť znamená netrvať na svojich názoroch, bezpečie znamená netrvať na svojich hodnotách a praktickosť znamená netrvať na svojej hrdosti. A napriek tomu sa niektorí nevzdávajú, idú ďalej a vedia, že sa nedá zradiť vlastní oheň, učia sa, ako mu dať tvar, význam a ako ho uskutočniť. Ale nech už čaká človeka akákoľvek budúcnosť, na sklonku svojho života hľadá každý z nás nejakú ušľachtilú víziu ľudskej povahy a zmyslu života. (predslov k 25. výročiu prvého vydania)

...s Davidom sme nikdy neviedli siahlodlhé rozhovory, vlastne sme sa na seba ani veľmi nedívali, ale nezáležalo na tom, lebo sme spolu pozorovali tú istú oblohu, čo je možno ešte dôležitejšie ako očný kontakt. Do očí vám môže pozrieť každý, ale len zriadka nájdete niekoho, kto vidí rovnaký svet ako vy.

Tá priepasť, do ktorej sa podľa mňa rútiš, je zvláštna, strašná priepasť. Človek, ktorý do nej padá, nie je schopný pocítiť ani si uvedomiť, že už dopadol na dno. Len padá a padá. To je osud ľudí, ktorí v tom či onom období svojho života hľadali niečo, čo im ich okolie nemohlo poskytnúť. Alebo si mysleli, že im to ich okolie nemôže poskytnúť. A tak prestali hľadať. Prestali skôr, ako vôbec začali...

Člověk si myslí, že umí chodit po vodě, jenže pak se ukáže, že má jen načuráno v botách.

Vy, mladí ľudia ste čudáci, všetci do jedného. Minulosť nenávidíte, prítomnosťou opovrhujete a budúcnosť je vám ľahostajná. Môže mať toto dobrý koniec?

Víte, proč jsou knihy, jako je tato, tak důležité? Protože mají hodnotu. A co znamená slovo hodnota? Pro mě znamená tkáň. Tahle kniha má póry. Má výrazné rysy. Na tuhle knihu se můžeme podívat pod mikroskopem. Pod sklíčkem v ní uvidíte život, který se tam valí nekonečným proudem. Čím víc pórů, čím víc pravdivě zachycených podrobností života dokážete dostat na jeden čtvereční centimetr papíru, tím jste blíž skutečnosti. Ať je to jak chce, tohle je moje definice. Uvádět podrobnosti. Stále nové podrobnosti. Dobří spisovatelé se života dotýkají často. Prostřední po něm jen rychle přejedou rukou. Špatní ho znásilní a dál se o něj nestarají.

Dobre vidíme iba srdcom, to hlavné je očiam neviditeľné.

Že už nepoznáš, co je správné a co ne? Tohle není bitva o materiál či zboží. To je krize morálky, nejvážnější, jakou kdy svět zakusil, a také poslední. Žijeme v době, která je vyvrcholením dlouhých staletí rozmáhajícího se zla. My tomu musíme učinit přítrž, jednou provždy, nebo zahynout - my, lidé intelektu.

Dříve se lidé báli, že se provalí něco, co druzí netuší. Dnes se bojí, že někdo řekne nahlas něco, co vědí všichni. Ach, vy praktičtí, pragmatičtí lidé, napadlo vás někdy, jak málo by stačilo, aby se celý ten váš ohromný, složitý systém se všemi zákony a zbraněmi zhroutil jako domeček z karet? Že by stačilo, aby jen někdo pojmenoval pravou podstatu vašeho počínaní?

Šťastie možno nájsť aj v najväčších dobách temna, ak vieš prikázať svetlu svieť.